YÜZYILIN SERGİSİ - Ziraat Bankası Koleksiyonu

25.09.2010 - 25.04.2011

YÜZYILIN TARİHİNE RESİMLE BAKMAK

 

Yüzyılları geride bırakan tarihi Cer binalarının modern sanatlar merkezine dönüşümünü gerçekleştiren CerModern Sanat Merkezi'nde ZİRAAT BANKASI YÜZYILIN SERGİSİ açılıyor. Türk resim sanatının modernleşme sürecinin aşamalarını belirleyen sanat hareketleri, Türkiye’nin kültür ve sanat ortamına başkent Ankara’da yeni bir örnekleme oluşturan CerModern Sanat Merkezi'nde Ziraat Bankası Yüzyılın Sergisi'nde.

 

Türk resim sanatının modernleşme eğilimlerini ünlü sanatçılarının resimlerinin tanıklığında yeni bir bakış açısı sunmayı hedefleyen Yüz Yılın Sergisi, aynı zamanda uzun yılların kararlılığıyla bir araya getirilmiş Ziraat Bankası koleksiyonun da öyküsünü anlatıyor.

 

25 Ekim 2010 - 25 Nisan 2011 tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olan “Ziraat Bankası Yüzyılın Sergisi” 20 yüzyıl Türk resim sanatının tarihi yolculuğunu vurguluyor.

 

Osmanlı Sarayı’nın resim sanatıyla tanışmasının gerçekleşmesi, Türk sanatçılarının çağdaş sanat hareketleriyle Paris’te yüz yüze gelmeleri, Cumhuriyet ülküsünün hedefi olan modernizmi algılaması ve çağdaş kavramının izinde  ”izm”lerle ilerlemesi modern Türk resim ustalarının eserleriyle anlatıyor.

 

Yüzyılın Sergisi, Antoine- Ignace Melling, Hoca Ali Rıza, İbrahim Çallı, Feyhaman Duran, Hikmet Onat, Namık İsmail, Ali Avni Çelebi, Ahmet Zeki Kocamemi’yi tanıtır. 1933 yılları sonrasında Joseph Fernand Henri Léger ve André Lhote atölyelerinin sanatçılarımız arasında gördüğü büyük ilginin sonuçlarını Nurullah Berk, Cemal Tollu, Zeki Faik İzer, Sabri Berkel, Şükriye Dikmen resimleriyle örnekler. Soyut ve Soyutlamaları, Adnan Varınca, Orhan Peker, Bedrı Rahmi Eyüpoğlu, Selim Turan, Nejad Melih Devrim, Hakkı Anlı’yı, Erol Akyavaş ,Adnan Çoker, Ferruh Başağ, Devrim Erbil, Yüksel Arslan, Özdemir Altan, figüratif ekspresyonlarıyla Mustafa Ata, Alaettin Aksoy, Ergin İnan ,Ömer Uluç ve Mehmet Güleryüzü yapıtlarıyla vurgular. Nurettin Erkan, Burçin Erdi, Aslı Özok, Nur Gürel, Pelin Özgöçen, Erhan Özışıklı, Beyza Boynudelik, Nezir Aydın, Başak Bugay ve Murat Seydi Koç resimleri ile de 21.yüzyılın ilk çeyreğinde genç arayışları belirlemektedir. Kuzgun Acar Hüseyin Gezer, Remzi Savaş, Eyüp Öz heykelleri de Yüzyılın sergisini önemli kılmaktadır.

 

Yüzyılın Sergisi’ni, elbette bir yazıya sığdırmak zor. Bu nedenle sergi 25 Nisan’a kadar CerModern’de mutlaka görülmeli. Kitap ise önemli bir başvuru kaynağı niteliğinde.

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI