Yahon Chang

Akış

13 Şubat - 20 Mart 2016

22 Kasım 2015 Venedik Bienali kapsamında  Yahon Chang'in "The Question of Beings" adlı kişisel sergisinin son günüydü (Istituto Santa Maria della Pieta). Yaklaşık yedi ay açık kalan sergiyi on binlerce kişi ziyaret etti. 2014'te Hannover Kunsthalle Faust'ta eserlerini sergileyen sanatçı, 2016'da da Zebrastraat  (Ghent), MACRO (Roma) ve Ankara CerModern’de  kişisel sergiler yapacak.

 

Taiwan doğumlu sanatçı 2000 yılından bu yana dünyanın birçok merkezinde sanatını göstermiş. Yahon'un işlerine baktığımızda kadim Çin geleneğine bir ayağını basmış oldukça canlı, özgür ve dışavurumcu bir fırça görüyoruz. Sanatçının sınır tanımadığı ortada; çizgileri ve fırçası özgürce akışlarını ve benliklerini muhafaza ederek Chang’in sonsuz yaratım evreninden fikirleri, inançları, insanötesi yaratıkların mizaçlarını, nihayetinde de insana özgü duygular, düşünceler, özlemleri ve kaderi görselleştirmeye girişiyor. Ülkemizdeki sanat gündeminde de devamlı yer alan bir yerellik/gelenekselle moderni arama/buluşturma çalışmasını Chang’in da izlemek olası.

 

Dünya'daki bu gelgitler ve sanatçımızın özgür ve akıcı fırçası serginin ismini de esinlendirdi; ‘Akış’. Ülkemize baktığımızda da Uzakdoğu’dan en fazla akanın ticari meta ve hizmetler, kapital ve insanlar (turizm) olduğunu gözlemleyebiliriz. Sanat alanında da hareket başladı, başta Kore olmak üzere Çin, Hindistan ve Japonya'dan seyrek de olsa sanatçıları izler olduk. Seyreklik anlaşılabilir; fiziksel uzaklık kaçınılmaz bir faktör, ama zihinsel uzaklık daha belirgin. İnsanların daha çok Batı'ya bakma alışkanlığı olduğundan bahsetmek mümkün. Tam bu noktada Yahon Chang, özgür fırça vuruşları ile bizlere konu ettiği uçsuz bucaksız yaratı evreninin tanrıları, ölümsüz ve fani yaratıkları, efsaneleri, fantazileri, soruları ve fenomenleri ile Ankara'da olacak. 12 Şubat-20 Mart 2016 arasında CerModern'de yer alacak sergi Uzakdoğu’dan ülkemize esaslı bir "akış" olacak.

 

 

Küratör: Attila Güllü

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI