Yerçekimi

24.09- 14.10.2014

Kırmızı İnisiyatif | “Yerçekimi” | 24 Eylül- 14 Ekim 2014

 

CerModern bünyesinde geçen yıl faaliyete geçen HUB Sanat Mekan, sezonun ilk sergisini, kurucuları 5 kadın sanatçıdan oluşan ve Ankara merkezli bir inisiyatif olan Kırmızı’nın düzenleyeceği “Yerçekimi” ile gerçekleştiriyor.

 

Sergileme deneyimi olarak adından da anlaşılacağı üzere galeri duvarlarının ötesinde bir düzenleme biçimi deneniyor. Sergide, sanat yapıtlarının alışılagelmiş sergileme yöntemleri sorgulanarak yapıtların zeminle kurduğu ilişkiler araştırılıyor.

 

Sanatçılar: Ahu Akkan, Atilla Işık, Burçin Ünal, Damla Torun Oğuz, Ferda Demirel, Hatice Çöklü, Hüda Sayın Yücel, Hüseyin Arıcı, Mehmet Örs, Mustafa Yılmaz, Özlem Tekdemir, Rukiye Epli Dede, Selda Demirel Özügül, Şirin Koçak

 

24 Eylül’de sanatseverlerle buluşacak olan sergi, 14 Ekim’e kadar CerModern, HUB Sanat Mekan’da izlenebilir.

 

Konsept Metni :

 

“Her şey bir elmayla başladı. Bir elmanın doğru yerde ve doğru zamanda düşüşüyle....

 

O zamana kadar düşen milyonlarca elmadan farksızdı başlangıçta onun düşüşü de . Eşyanın oluşundan beri kadim bir yasayı istemsizce uygulayan diğerleri gibi yere doğru ivme kazanan sıradan bir elmaydı. Farkı düşünce kıvılcımlarını ateşlemesindeydi.

 

Newton’ın yer çekimi yasasına göre; dünya yüzeyinde tüm nesneler bir ivmeyle düşerken; yaşamın olağanüstü dengesi olağan seyrinde devam eder.

 

“Yer Çekimi” adıyla Kırmızı küratörlüğünde oluşturulacak sergide, sanat yapıtlarının alışılagelmiş yansıtılma yöntemleri akışın zıttıyla sınanarak, yeni bir düzlemle ilişki kurma biçimleri araştırılacak. “Olguları bağlamlarına göre incelemeye, bağlamları şekillendirici bir unsur olarak irdelemeye ve bağlamın kendisine odaklanmaya” *yakın duran düşüncelerle tasarlanan sergi, galeri mekanının ideolojisi ve dönüşümü üzerine ortaya koyulan eleştirel düşüncelerden beslenmeyi de kendi oluşuyla bağlantılandıracak.

 

Sanatçıların işlerinin galeri mekanını nasıl bir dönüşüme uğrattığını keşfetmeyi özellikle isteyen bu oluş, yerin çekiciliği üzerine düşünceler ve fikirler üretme isteğiyle; güncel sanatsal ifade biçimlerini farklı bir zeminde sorgularken, anlamlandırabilmenin yalnızca anların içinden geçerek "anı"layarak, en yalın şekliyle deneyimleyerek mümkün olabaileceğine vurgu yapar ve bu eksende üretmeye odaklanır.”-  Özlem Tekdemir

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI