Yoga@hub

Tantric Hatha Yoga

 

Nedir Tantric Hatha?

Yoganın kadim amacını araştırırsak iki temel yaklaşımla karşılaşırız:

1-Klasik yaklaşımda amaç: zihnin, duyguların ve bedenin değişken yanlarından sıyrılıp; ruhun ve varlığın özüyle birleşmek.

Tantrik yaklaşımda amaç: zihnin, duyguların ve bedenin değişken yanları ile yaşamın ve ruhun özü arasındaki duvarları kırmak; ve böylece hayatın her anını anlamlı kılıp hayatın her alanında daha derine ilerlemek.

2-Tantranın hayatı kucaklayan bu yanı bir çoğumuzun yogaya başlama sebebiyle daha uyumlu. İronik olarak Tantrik yaklaşım ve pratikler pek o kadar yaygın değil. Genellikle karşımıza çıkan yoga eğitmenleri daha çok klasik yaklaşımı takip ediyorlar.

 

İşin gerçeği, biz de uzun yıllar klasik yaklaşımı takip ettik. Fakat geldiğimiz noktada pratiğimizi nasıl geliştireceğimizi, bu pratiği hayatın her alanına nasıl yayacağımız pek bilemediğimizi fark ettik. Ayrıca fiziksel olarak daha güçlü ya da esnek olmak, "hayatımızdaki büyük hedefler" olmak için yeterince anlamlı ya da sürdürülebilir değildi..

 

Tantric Hatha pratiği, bedeni, enerjiyi ve zihni kapsayan bütüncül bir pratiktir.

 

Sarvangha Sadhana

Sarvangha Sadhana = bütüncül pratik

Sarvangha Sadhana’nın aşamaları:

1-Asana - Bedensel çalışma.  Pratiğe, asana pratiği ile başlanır. Zihni ve bedeni eğitmek için, en kolay ulaşılabilir olandan, yani bedenden başlıyoruz.

2-Pranayama - Enerji çalışması.  Asanaların içine de kattığımız Pranayama teknikleri sayesinde daha derin bir arınma sağlarken, pratik ilerledikçe meditasyon sırasında kullanmak için temiz enerji biriktiriyoruz.

3-Kriya - meditasyona hazırlık. Bu aşamada biriktirdiğimiz enerjiyi, yapacağımız meditasyona göre şekillendiriyoruz. (Artık bu kısımlar size biraz muğlak gelmeye başlamış olabilir, artık daha fazlasını merak ediyorsanız, bize katılın ya da bize yazın :) )

4-Meditasyon - Zihnin sınırlarını aşmak.

 

Kursun Amacı

Bu kursu tasarlarken iki temel amacımız oldu:

Öğrencilerimizin neyi niye yaptığını anlamasını istedik.

Buluşmalarımızın sadece bir pratikle sınırlı kalmasını istemedik. Pratikte ne yaptık, niye yaptık konuşalım, anlatalım istiyoruz. Sorular sorun yanıtlayalım. Yavaş yavaş kendi pratiğinizi oluşturabilecek ve uygulayabilecek hale gelin istiyoruz. Dolayısıyla dersler teorik anlatımla başlayıp, Sarvangha Sadhana ile devam edecek.

 

Öğrencilerimizin pratiğinin sistemli bir şekilde ilerlemesini istiyoruz.

Hayatta inişler ve çıkışlar her zaman olacak. Öğrencilerin yoga derslerine/kurslarına devam edemediği dönemlerde, bir alternatiflerinin olmasını istedik. Eğitimlerin ya da derslerin sadece gün içindeki 2 saatten ibaret olmayıp, hayatın içine işlemesini istedik. Bu yüzden, eğitimleri öğrencilerin kendi pratiklerini  ve yollarını çizebilmelerine olanak tanıyacak şekilde hazırladık. Sistematik şekilde ilerleyecek kursların, bilgileri birbiri üzerine ekleyecek ve geçmişte öğrenilenleri sürekli olarak pratik edecek.

 

Atölye Eğitmenleri

Gokce Goksu

Eğitmen

Zeynep İncir

Eğitmen

Atölye detayları:

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:

Tantric Hatha Yoga Kursu

Seviye 1 - Sarvangha Sadhana

 

Neden buradasın?

Hayatta neleri gerçekleştirmek istiyorsun?

Seni durduran ne?

 

Yoga pratiğiniz hayatınızı değiştirebilir.

İhtiyacınız olan tek şey doğru bir rehber ve doğru pratik.

 

Sarvangha Sadhana (Bütüncül Pratik)

*Asana

*Pranayama

*Kriya

*Meditasyon

 

+Tantric Hatha Yoga Kursu - Seviye 1

+Kursun Süresi: 12 ders , 2 saat

+Kursun Zamanları: 17.10.2019 - 26.12.2019

(Pazar 12:00)

+ Atölye bedeli: 720 TL

 

 

 

 

312 310 00 00 / 136 / 131

selim.akgul@cermodern.org

Atölye detayları:

Vinyasa Classes in English for all levels

Every Saturday at 11:00am - 12:30pm

with Zeynep & Gökçe

 

+ Workshop:

-single lessons: 50 TL

-4 lessons: 180 TL

-8 lessons 320 TL

 

For  information and registration:

312 310 00 00 / 136 / 131

selim.akgul@cermodern.org

Vinyasa Yoga at Yoga@Hub

 

When we live in a big city, it is not easy to get away from the rush of the daily life. CerModern is an energetic oasis in the middle of Ankara.  We cannot think of a better place to connect with ourselves, and all life. So we set up our mats in the middle of the galleries, to express ourselves through yoga practice, while being inspired by beautifully curated art exhibitions of CerModern.

 

Vinyasa style offers dynamic classes that will cultivate a deeper connection with your breath and improve the mobility of your body. Your connection with your breath will be the first gate to connect with your body, mind and soul. Our classes will focus on proper alignments to make sure that you are safe and your practice is sustainable. After the classes you will feel calm and energetically vibrant.

All levels are welcome!

If you have further questions please email: info@yogacandir.com

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI