Yoga@hub

Tıpkı sanat gibi, Yoga da, insanın dünyayı öğretilmişin dışında gözlerle deneyimlemesini sağlar. Hem geniş bir kitleye seslenirler hem de herkesin içinde farklı yankılar yaratırlar. Hayatın koşuşturmacası içinde bu yankıları duyamaz hale gelir ve çoğu zaman varlıklarını bile unuturuz. Yoga@hub yogayı ve sanatı aynı mekanda, aynı nefeste buluşturarak katılımcıları için daha geniş bir deneyim alanı açmayı hedefleyen ve sanatın kalbinde Yoga yapma imkanı yakalayabileceğiniz benzersiz bir atölye sunuyor.

 

Son yıllarda Avrupa’da, Amerika’da ve Uzak Doğu’da gittikçe yaygınlaşan Galerilerin Yoga Merkezleri olarak da kullanılması aslında Yoga’nın Sanat’la ilk buluşması değildir. Yüzyıllar önce Hindistan’da, daha sonra Amerika ve tüm dünyada sanatçılar kendi içlerine Yoga ile dönmüş, sevgi ve barışı Yoga ile keşfettiklerini yazmışlardır. Bu keşiflerin sonrasında da ortaya çıkardıkları eserlerin gözalıcı renkleri, şekilleri ve enerjisi şüphesiz ki Yoga’nın ruhunun bir yansımasıdır.

 

Biz Cer Modern’de, Yoga Atölyeleri ile yoga yolculuğumuza bedensel keşiflerle başlıyoruz. Nefes ve durușlar tüm bilicimizi ele geçiriyor ve dışarıdaki hayata dair tüm kaygılardan arınıyoruz. Zamanı geldiğinde ise taptaze bir nefes alıyoruz ve başından beri tam karşımızdaki duvarda duran ve sabırla bu anı beklemiş olan sanat eserleriyle göz göze geliyoruz. Bedenimizi, ve zihnimizi, yoga ve sanat ile yoğurup, ruhumuzun derinliklerinde var olanı keşfediyoruz. Biz her Cumartesi ve Pazar CerModern’de yoga yapıyoruz.

 

//

 

Vinyasa Yoga: “Vinyasa” sözcüğü “özenle yerleştirmek” şeklinde Türkçeye çevrilebilir. Vinyasa yoga derslerinde, öğrenci bedenini nefes ile koordine ederek bir pozdan diğer poza hareket eder. Dersler çoğunlukla ritmi yüksek, asanaların (pozların) birbirine bağlı olduğu ve nefesle senkronize ilerlediği şekilde geçmektedir. Bir pozdan diğer poza sürekli olan hareketler, diğer yoga akımlarından farklı olarak eşsiz kardiyovasküler faydalara sahiptir. Rutin vinyasa egzersizleri, kas gücünü arttırdığı gibi, dayanıklılık ve esneklik anlamında bedeni geliştirir, vücutta ve akılda birikmiş stres seviyelerini düşürür.

 

Yin&Yang Yoga: Yang Yoga kaslara odaklanır ve dinamiktir. Yin Yoga ise daha statiktir ve bağ dokulara odaklanır. Hayatımızda hem dinamizme hem de dinginliğe ihtiyacımız var. Yin&Yang Yoga bu iki dinamiği bir araya getirir. Önce yang tarzı bir Yoga ile başlanır. Bu kısım kasları ve dayanıklılığı zorlayan vücutta ısı üreten bir süreçtir. Yin kısmında ise bağ dokulara odaklanan duruşlara dakikalarca kendimizi teslim ederiz. Yin&Yang Yoga bedeninizin tüm katmanlarına kan ve hayat enerjisi yollamak için ideal bir pratik. Hayatın hem hareketli hem de dingin temposunda zihninizin nasıl çalıştığını gözlemlemek için ise eşsiz bir fırsat.

 

 

 

 

Atölye Eğitmenleri

Atölye detayları:

Ayrıntılı bilgi ve ön kayıt için:

Eğitmen

Zeynep İncir

Eğitmen

Gökçe Göksu

PROGRAM:

 

Her Cumartesi

11:00-12:30 Yin&Yang Yoga

 

Her Pazar

11:00:12:30 Vinyasa Yoga

 

+ Atölye bedeli:

Tek Ders: 45

4 Ders Paket (1 ay süreli): 140 TL

8 Ders Paket (2 ay süreli): 280 TL

312 310 00 00 / 136

selim.akgul@cermodern.org

Atölye Eğitmenleri

 

Zeynep İncir

 

Yogaya fiziksel bir etkinlik olarak yaklaşan her insan bir süre sonra bir takım ek faydalarını görmeye başlayacaktır. Zihinsel ve ruhsal dinginlik hissi, zihin beden ve ruh arasında uyum ve çok daha derin ve öznel deneyimler. Aslında bu etkiler yoganın ek faydaları değil hayat boyu sürecek bütünsel ve kişisel bir gelişim yolunda bilinçli olarak hedeflenmiş basamaklardır. Yoganın 5000 yılı aşan tarihi, çok zengin bir felsefi ve pratik bilgi birikimi oluşturmuştur. Herkes kendine uygun olan yerden başlar ve kendine uygun olan hızda ilerler yoga yolunda.

 

Zeynep de yogaya ilk başta fiziksel bir etkinlik olarak yaklaştı. Katıldığı ilk yoga dersi bir Ashtanga yoga dersiydi ve aradığını bulduğunu biliyordu. O sıralarda oyunculukla meşguldü ve bu nedenle bedeninde yeni keşifler yapmasını sağlayan ve nefes kontrolünü çok hızlı bir şekilde geliştiren yoga onu çok heyecanlandırdı. İçinde her zaman hayatta keşfettiği güzel şeyleri başkalarıyla paylaşma ihtiyacı hissetmiş olan Zeynep, dahil olduğu tiyatro topluluklarında da yürüttüğü beden çalışmalarına yogayı katmaya başladı. Pratiği geliştikçe yoganın hayatındaki yeri ve önemi daha da artmaya başladı. Almış olduğu felsefe eğitiminden de faydalanarak yoga felsefesinin derinliklerini keşfetmeye başladı.

 

Eğitmenlik konusunda daha profesyonel olarak gelişmesinin zamanı geldiğinde Bali’de Yoga Alliance onaylı inziva şeklindeki ileri seviye eğitmenlik eğitimini tamamladı (RYT500). Shades of Yoga'nın usta eğitimcileri sayesinde yoga felsefesi, yoga anatomisi, yoga serisi hazırlama ve ders verme gibi çok önemli becerilerini ileri düzeyde geliştirdi. Shades of Yoga'nın dengeli ve güvenli bir gelişime öncelik veren felsefesini bir eğitimci olarak benimsedi. Bu süreç içerisinde Simon Borg-Olivier ve Doug Swenson gibi dünyaca ünlü yoga üstatlarıyla çalışma imkânı yakaladı.

 

Zeynep Türkiye’ye döndüğünden beri kendini bir yogini ve eğitmen olarak geliştirmeye devam ediyor. Birçok farklı ortamda yoga dersleri vererek yoganın kapsayıcı felsefesini yaymak için uğraşıyor.

 

Gökçe Göksu

 

Gökçe, çocukluğunu ve liseye kadar olan eğitimini İzmir’de tamamladı, üniversite için ise Ankara’nın yolunu tuttu. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini mühendis olarak ODTÜ’de tamamlayıp, içsel arayışını tüm bu süre boyunca sürdürdü.

 

Aikido ile ODTÜ yıllarında tanışan Gökçe, felsefi derinliğine hayran kaldığı ve kendi görüşlerini iyi yansıttığını düşündüğü bu doğu savaş sanatında 2. Dan siyah kuşak seviyesine geldi. Bu dönemde aralarında Nobuyoshi Tamura’nın da bulunduğu dünya çapında ün kazanmış çok değerli ustalarla çalışma fırsatı buldu, sayısız atölye ve eğitimlere katıldı, eğitimler verdi.

 

Beden, zihin ve ruh arasındaki farkı ve bunların kendi aralarındaki dengelerini keşfedip, bu dengelerin sürekli olarak tartılması ve ayarlanması gerektiğine inandı. Arayışlarını Ashtanga stili ile tanıştığı Yoga ile devam ettirdi. Uzun süre Ashtanga Yoga yapan Gökçe, daha sonra yaşamak için Avustralya’ya taşındı. Avustralya’da Yoga’nın çeşitliliğine ve üretkenliğine hayran kalıp, daha sonra Bali, Endonezya’da eğitmen eğitimlerine katılmaya karar verdi. Kendi tabiriyle cennetten bir parça olan Bali’de, Shades of Yoga yoga okulunda 500 saat sürecek olan yoğun Yoga programına katıldı. Bali Spirit Festivali’nde atölye yapan bir çok ünlü hocayla çalıştı. Simon Borg-Olivier ve Doug Swenson gibi ünlü isimlerle Bandhalar, Yoga anatomisi ve Yin Yoga atölyelerine katıldı. Catherine Wheeler ile çalıştığı Usui Reiki’de son seviye olan ustalık seviyesine yükseldi. Başarı ile tamamladığı Yoga Alliance RYT 200 ve RYT 300 eğitimleri ile Gökçe, Yoga Alliance onaylı RYT500 yoga eğitmeni olarak Türkiye’ye geri döndü.

 

Yoganın hayat boyu süren bir eğitim olduğunu bilen ve bu yolda güç ve esnekliği dengeli bir şekilde ekip büyütmesi gerektiğine inanan Gökçe, Ankara ve İzmir’de çeşitli boyut ve seviyede gruplara özel ve sınıf dersleri veriyor. Düzenli olarak Bali’ye yaptığı seyahatlerini sürdürüp, Reiki ve Yoga eğitimlerine devam ediyor.

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI