About

At CerModern Arts Center our aim is to serve many people as possible in Ankara and have close relations with the public. Our priority is make our visitors meet with modern art in all it’s mediums while the purpose of each exhibition is to be understandable for everyone as we aim to give our visitors a clear knowledge upon their visiting experience here.

 

Like all modern art establishments, CerModern Arts Center is a project that brings together schools and colleges; it creates a collaboration between intellectual, aesthetic, emotional unity and high level of understanding.

 

CerModern is a ‘living and breathing art space’ and we believe we are always renewed, innovative, versatile, dynamic and active. We take benefİt from modern opportunities of education and communication in order to get get the public and art works together.

CerModern

+

+

Su Perileri, cumhuriyetin ilk yıllarında İtalya'dan Ankara'ya getirilmiş olan ve günümüzde Cer Modern'in önünde sergilenen bronz heykeldir.

 

1924 yılında Şehremini Asaf Bey tarafından[2] İtalya'dan getirtildi ve Hacettepe Parkı'na yerleştirildi. Kentin simgesel eserlerinden biri olarak heykel, şehir geliştikçe Kızılay Meydanı, Evkaf Oteli karşısında şimdiki Gençlik Parkı'nın olduğu çukurluğa, sonra tekrar Hacettepe Parkı'na, son olarak 1960'larda Tandoğan Meydanı'na yerleştirilldi. Riyaset-i Cumhur Senfoni Orkestrası'nın ilk konserlerini bu heykelin çevresinde verdiğine ve ilk cumhurbaşkanı Atatürk'ün bu anıtın çevresinde konser dinlediğine ilişkin bilgiler vardır.

 

Heykel, 1992 yılında Ankaray istasyonu inşaatı sırasında geçici olarak meydandan kaldırıldı ve Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün Yenimahalle deposuna götürüldü.

 

18 yıl depoda bekleyen heykel, 2008 yılında  hasar gören kısımları heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından restore edildi ve 20 Aralık 2010 tarihinde Cer Modern'in önüne yerleştirildi

 

about

membership

services

contact

TR I

EN

Visit

Contact

Media

Administration

MORE INFO