Dilek Yalçın

Nesnelerin Masumiyeti Innocence of Objects

13 Ocak January - 27 Şubat February 2022

Cermodern’de yılın ilk sergisi Dilek Yalçın’ın Nesnelerin Masumiyeti

Masumiyet kavramını nesnel evrenin sınırlarını zorlayan bir ifade gücüyle aktaran Dilek Yalçın, Nesnelerin Masumiyeti adını verdiği sergi projesiyle çağdaşlık kavramına, sanata ve sanatçıya bir dizi sorumluluk yüklüyor.

 

Sanat alanına olan tutkusunu London University of Arts’ta resim alanında yüksek lisans yaparak akademik boyuta taşıyan Dilek Yalçın, gündelik hayatımızda varlığının farkında olduğumuz veya olmadığımız birçok nesneyi, iç mekânı ve bazı evrensel temaları çalışmalarında ön plana çıkarmayı amaçlıyor. Özellikle batı sanatı unsurlarına ve kişiliklerine göndermeler yaparak seyircisini bu alana davet eden sanatçı, sanatseverlerin de sanatın hayattaki tezahürlerini birlikte keşfetmelerini, öğrenmenin ve paylaşmanın hazzını duymalarını istiyor. Ekoloji, küreselleşme, dijitalizm, sığınmacılık, kadın çalışmaları gibi toplumsal ve evrensel temaları, bilinçaltında nesnelleşmiş duyguları gerçeküstücü bir ifadeyle malzeme diline aktararak izleyiciyi de sanatçının rolünü sorgulamaya itiyor.

 

Sanatına bir misyon yüklemek yerine, kendini en arı şekilde ifade etme biçimi olarak gören Dilek Yalçın, “Sanat insan için midir? Toplum için mi?” sorusuna ise, “Sanat iyilik ve insanlık içindir.” diye yanıt veriyor. Sanat dostu kimliğiyle kokuyla sanatı destekleyen pek çok projeyi hayata geçiren uluslararası esans üreticisi MG International Fragrance Company, 2022 yılının ilk koku projesinde Dilek Yalçın’ın “Nesnelerin Masumiyeti” isimli sergisi için de işbirliğine gitti.

Sanatçının Survivor enstelasyonundan esinlenilerek sergi için özel INNOCENCE/Masumiyet isimli tasarlanan tematik koku CERMODERN’de Ankara’lı sanatseverlerle buluşuyor. Serginin koku küratörlüğünü, MG International Fragrance Company Kurumsal İletişim Müdürü Duygu Beşbıçak üstlendi.

 

Cermodern Güney Hangar galerisinde 13 Ocak tarihinde açılacak olan sergi, 27 Şubat  tarihine kadar görülebilecek.

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI