Hüseyin Arıcı:Güzel Olan Hiçbir Şeyi Hak Etmiyorsun! /You Don’t Deserve Anything Beautiful!

 

6 Nisan April - 22 Mayıs May 2022

Hüseyin Arıcı'nın “Güzel Olan Hiçbir Şeyi Hak Etmiyorsun!” isimli kişisel sergisi 6 Nisan'da CerModern'de açılıyor.

 

İnsan Eli

Sanatçının “Merhamet” serisinin devamında üretimine dahil ettiği “İnsan Eli” isimli çalışmaları, “Güzel Olan Hiçbir Şeyi Hak Etmiyorsun!” başlıklı sergisiyle devam ediyor. “Merhamet” serisinin karamsarlığı serinin yeni parçalarında da fazlasıyla kendini hissettiriyor. Dünyaya bebekler bırakan bir leyleğin dilinden yazılan sergi, masum ve günahsız bir bebeğin büyüyüp nasıl bir canavara dönüştüğü üzerinden kurgulanıyor. İnsanın kendinden başka her şeye kabalığı, zorbalığı kendi çıkarları uğruna yaşamı agresif içgüdülerle kontrol çabası daha önceki serilerde de olduğu gibi yer buluyor. Leylek, insanın bu tutumu karşısında diğer kuşları örgütleyip insanın güzeline saldırıyor ve ikili figürden oluşan ana parçanın temsil ettiği bugünün insanına bir ders vermeyi amaçlıyor. Sonucunda Leyleğin bu eylemindeki başarısızlığı insana olan umutsuzluğun kesin ve net bir yansımasını oluşturuyor.

 

 

Hoş geldin.

Seni tanıyorum. Henüz savunmasız masum bir bebekken seni ben getirdim bu verimli topraklara. Büyük bir hevesle çırptığım devasa kanatlarımı, ağırlığına rağmen dayanan gagamı, yara yara ilerlediğim o rüzgârı bugün gibi hatırlıyorum. Günlerce süzüldüm dünyanın en güzel göklerinde, senin yer yüzüne kavuştuğun günlerin hayaliyle. Gözlerini, dudaklarını minicik ellerini, kusursuz tenini düşündükçe şaşıyorum bugün yaptıklarına. Yaş almışsın her bir güzel günden, ellerin nasır tutmuş, gözlerin dehşetle bakıyor etrafına, yargılıyor kızıyor, korkuyor. Saklamışsın tenini, artık parlamıyor.

Neden parlamıyor bedenin? Emeğine, yeteneğine, “varlığına” saldıranlar ne istiyor senden? Varlık nedir bilmiyor seni getirdiğim topraklarda yaşayan insanlar. Kendine geldiğin her anı tehdit sayıyorlar. Kendin olursan o olmazsın, o olmazsan farklı olursun bu mu kızdırdı seni? Kendin olamadığın için mi pislendi bu resimler?

Kim görmek ister ki bu sergiyi?

Güzel şeyler için değil mi çerçeveler?

Ben senin varlığının sebebiyim, var olamamanın değil. Doğru, ben örgütledim canlıları, “Merhamet” dilediğin dünyayı yakıp yıkarken nasıl yapacaktın güzel resimleri, nasıl dolacaktı çerçevelerin sana öğretilen güzellerle?

Tahammülün kalmamış artık güzel olan hiçbir şeye…

Bitecek mi varlığını tehdit eden şeyler ben öldüğümde, daha nice canlı var seni ezecek yok edecek bu dünyada. Hangi canlı zarar verecek sana benden sonra.

Güzel olan hiçbir şeyi nasip etmedin bize, sen de güzel olan hiçbir şeyi hak etmiyorsun…

 

 

You Don’t Deserve Anything Beautiful!

Human Hand

The artists’ works named “Human Hand” that are included in the “Mercy” series, continue with the exhibition titled “You Don’t Deserve Anything Beautiful!” Pessimism of the “Mercy” series shows itself in the new pieces. The exhibition is about a stork that brings babies into the world and how an innocent baby grows and becomes an evil monster. Human’s cruelty to everything except themselves and their effort to control life with aggressive instincts for the sake of their own benefits are also included in the new series as the previous one. The stork gathers all other birds and destroys the concept of beauty of humankind, aiming to give lesson to the people who represent the main piece consisting of duel figures. As a result of this action, the failure of the stork symbolizes the despair towards humankind.

Welcome.

I know you. I brought you here on the fertile earth when you were a vulnerable and innocent baby. I remember flapping my giant wings enthusiastically with my beak enduring your weight and the wind I flew through. For days I floated on the most beautiful skies of the world dreaming of your union with the earth. As I think of your eyes, lips, small hands and smooth skin, I am astonished by what you are doing right now. You got older living through those beautiful days, your hands are callous, your eyes staring with terror, judging, frustreted and scared. You are hiding your skin, it doesn’t shine anymore.

Why does your body not shine? Those who are attacking the work you’ve done, your talent, your “existence”, what do they want from you? The people, who are living in the world I brought you, do not know what existence means. They count every moment you are awake as a threat. If you are you, you cannot be him and if you cannot be him, you are different. Is this what you are angry for? Are these paintings dirty because you cannot be your true self?

Who would want to see this exhibition anyway?

The frames are for beautiful things, aren’t they?

I am the reason of your existence, not your absence. It is true that I gathered the creatures. How would you make beautiful paintings while you are destroying the world you wish “Mercy” for, how would your frames fill with beauty that you are taught?

You cannot stand anything beautiful anymore...

Will the things that threaten your existence be over when I die? There are lots of other creatures that can destroy you in this world. When I die, which creature will harm you then?

You did not predestinate us for anything beautiful, thus, you do not deserve anything beautiful either...

 

Hüseyin Arıcı

 

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI