Hakkımızda

+

Cer Modern Sanatlar Merkezi’nin Ankara’da mümkün olduğunca çok insan tarafından kullanılması ve dolayısıyla kullanıcılarımızla yakın ilişki içerisinde bulunmayı amaçlamaktayız. Buradan hareketle, gerekli olan üst düzey profesyonellik ve uzmanlığı sanatsal faaliyetlerinin her alanında göstermek için gayret edeceğiz.

 

Cer Modern ziyaretçilerinin modern sanatla buluşması öncelikli ilgi alanımız olacaktır. Bu amaçla sunulacak sergiler ve etkinliklerle sanatın hayatın içinden anlaşılmasına ve mümkün olan en çok sayıda insan tarafından izlenmesine olanak sağlayacaktır.

 

Sergilerin amacının herkes tarafından anlaşılabilir olması, ziyaretçilerin ayrılırken fikir edinmiş olmaları gerekmektedir.

 

Bir modern sanatlar merkezi, okullar ve üniversiteler gibi toplumun eğitim projesinin bir kısmıdır; entelektüel, estetik ve duygusal bütünlükle kalite ve anlayışın ortak uygulama alanıdır.

 

Sanat her zaman neşeli ve iyimser mesajlar vermez. Hiç şüphesizdir ki insanoğlu sanatın taşıdığı mesajlar sayesinde kendi dünyasını keşfeder, betimler, yorumlar ve eleştirir; çünkü yaşam önemlidir.

 

Bu nedenle, sunduğumuz kaliteden hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz. Cer Modern Sanatlar Merkezi’nin, sürekli yenilenen, değişime açık, çok yönlü, dinamik, aktif bir "yaşayan kültür merkezi" olacağına, çağdaş eğitim ve iletişim olanaklarını kullanarak, kitlelerin sanat eserleriyle buluşmasını, gündelik yaşamlarında sanata bir yer açmasını sağlayacağına inanıyoruz. Sergilerin kalitesi ve halka arzı, sanatsal alandaki diğer hizmetler Cer Modern’in ziyaretçilerine olan saygısının bir göstergesi olacaktır.

Osman Dinç

Yağmur Çeşmesi

Fontaine a l'appui

 

CerModern

+

Su Perileri, cumhuriyetin ilk yıllarında İtalya'dan Ankara'ya getirilmiş olan ve günümüzde Cer Modern'in önünde sergilenen bronz heykeldir.

 

1924 yılında Şehremini Asaf Bey tarafından[2] İtalya'dan getirtildi ve Hacettepe Parkı'na yerleştirildi. Kentin simgesel eserlerinden biri olarak heykel, şehir geliştikçe Kızılay Meydanı, Evkaf Oteli karşısında şimdiki Gençlik Parkı'nın olduğu çukurluğa, sonra tekrar Hacettepe Parkı'na, son olarak 1960'larda Tandoğan Meydanı'na yerleştirilldi. Riyaset-i Cumhur Senfoni Orkestrası'nın ilk konserlerini bu heykelin çevresinde verdiğine ve ilk cumhurbaşkanı Atatürk'ün bu anıtın çevresinde konser dinlediğine ilişkin bilgiler vardır.

 

Heykel, 1992 yılında Ankaray istasyonu inşaatı sırasında geçici olarak meydandan kaldırıldı ve Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün Yenimahalle deposuna götürüldü.

 

18 yıl depoda bekleyen heykel, 2008 yılında  hasar gören kısımları heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından restore edildi ve 20 Aralık 2010 tarihinde Cer Modern'in önüne yerleştirildi

 

hakkımızda

üyelik

hizmetler

iletişim

ziyaret

CerBlog

TR I

EN

Ziyaret

İletişim

Yönetim

DAHA FAZLASI